Sekcja Karate Kyokushin

Sekcja Siatkówka III Liga

Sekcja Siatkówka Kadeci

Program +55

Sekcja Badmintona

Sekcja Lekkiej Atletyki

Partnerzy klubuUrząd miasta Katowice

Katowicki Holding Węglowy


Historia sekcji Karate Kyokushin

 

kyokushin

Początki sekcji karate kyokushin sięgają połowy lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. Na przełomie 1987 roku, bazując na działającej sekcji samoobrony, którą w ramach Ogniska Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej prowadził Zbigniew Czora powstała pierwsza sekcja karate kyokushin.

 

Od samego początku z działalnością sekcji związana jest osoba obecnego Prezesa Zarządu Klubu Dariusza Łyczko, wówczas 23 - latka, posiadającego stopień szkoleniowy 3kyu.

 

"...mój pierwszy kontakt z Ogniskiem T.K.K.F miał miejsce już wcześniej dzięki Dariusz Łyczko Zbyszkowi, z którym znałem się od lat, i z którym wspólnie działałem w ZHP. W tym okresie ćwiczyłem w "Spartakusie" pod okiem sensei Stanisława Sokoła. To, że włączyłem się w organizację nowej sekcji w 1987 roku, zawdzięczam tylko i wyłącznie wyjazdowi sensei Sokoła do Grecji, który później na stałe osiadł w Kanadzie. To był dla mnie trudny czas, nie potrafiłem się po wyjeździe sensei odnaleźć, kilka miesięcy w ogóle nie trenowałem. Pamiętam jak by to było dzisiaj. Sempai Edward Urbańczyk, który wówczas miał 2 kyu zwrócił się do nas słowami: sensei wyjechał jednak duchem będzie zawsze z nami. Wówczas nic to dla mnie nie znaczyło..."

 

Nowe wyzwanie, jakie niosło za sobą powstanie sekcji karate kyokushin było dla mnie jak podmuch wiatru w żagle. Znalazłem cel, dzięki któremu mogłem w pełni się zrealizować.

Paweł Nocoń, Dariusz Łyczko i ...

Wówczas jeszcze nie przypuszczałem, że działalność związana z sekcją będzie moim drugim życiem. Dziś, patrząc z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że dobrze się stało. To, co udało mi się stworzyć przez te wszystkie lata ma wielki sens nie tylko w wymiarze sportowym, ale przede wszystkim czysto ludzkim. Poznałem wielu wspaniałych ludzi, wyszkoliłem wielu medalistów mistrzostw polski i co najważniejsze stworzyłem środowisko, w którym są czytelne zasady współistnienia, etykieta, poszanowanie. środowisko, w którym nie ma miejsca na papierosy, alkohol czy też środki dopingujące, środowisko osób wykształconych, pogodnych, otwartych na potrzeby innych ludzi.

 

W początkowej fazie kształtowania się sekcji treningi prowadzone były w dwóch grupach wiekowych. Grupa młodsza i starsza, bo tak je wówczas nazywano, ćwiczyły trzy razy w tygodniu po półtorej godziny. Zajęcia odbywały się w Sali gimnastycznej K.W.K. "Wieczorek". Taki stan rzeczy utrzymywał się do połowy lat dziewięćdziesiątych.

 

Reprezentacja z lat 90-tych Na przełomie połowy lat dziewięćdziesiątych w Szkole Podstawowej nr 52 oraz Szkole Podstawowej nr 53 powołano nowe grupy ćwiczebne. Jak się później okazało był to strzał w dziesiątkę. W grupach rozpoczynających przygodę z karate znalazło się, aż czterech przyszłych medalistów Mistrzostw Polski. W tym samym roku Polski Związek Karate wprowadził współzawodnictwo sportowe w grupie wiekowej dzieci i młodzieży, co w znacznym stopniu przyczyniło się do rozwój sekcji.

 

Wzrosła również aktywność sekcji w zakresie organizacji zawodów sportowych. Dzięki naszym staraniom w 1996 roku, Zarząd Klubu podjął decyzję o zorganizowaniu I Mistrzostw Katowic, które na stałe wpisały się w kalendarz imprez. W latach 2000 - 2005 byliśmy organizatorami wielu zawodów sportowych rangi wojewódzkiej, ogólnopolskiej oraz europejskiej.

 

Obecnie członkowie sekcji karate kyokushin ćwiczą w pięciu grupach z podziałem na wiek oraz stopień zaawansowania. Najmłodszy uczestnik zajęć ma 4 latka, a najstarszy 43 lata. Zajęcia w poszczególnych grupach ćwiczebnych prowadzą wykwalifikowani instruktorzy z długoletnim doświadczeniem. Nasi zawodnicy biorą udział we współzawodnictwie sportowym we wszystkich grupach wiekowych, letnich i zimowych obozach szkoleniowych oraz egzaminach na stopnie szkoleniowe.

do góry strony

Najważniejsze wydarzenia w historii sekcji

1990 rok 1991 rok 1995 rok 1996 rok
1997 rok 1998 rok 1999 rok 2000 rok
2001 rok 2002 rok 2003 rok 2004 rok
2005 rok 2006 rok 2007 rok 2008 rok
2009 rok 2010 rok 2011 rok 2012 rok
2013 rok

 
Copyright © 2006 Kyotex.pl Liczba odwiedzin: 577258