Sekcja Karate Kyokushin

Sekcja Siatkówka III Liga

Sekcja Siatkówka Kadeci

Program +55

Sekcja Badmintona

Sekcja Lekkiej Atletyki

Partnerzy klubuUrząd miasta Katowice

Katowicki Holding Węglowy


Etykieta DOJO Karate Kyokushin

 

Dyscyplina jest bardzo ważnym czynnikiem sportu zwłaszcza jeśli chodzi o sztuki Budo. Kyokushinkai - kan Karate Honbu w Tokio przestrzega tak niewiarygodnie dyscypliny, że nikomu nawet na myśl nie przyjdzie ją łamać. Wejście do Dojo ( miejsce ćwiczeń ) to nie tylko wejście do budynku, ale także do świątyni. Wchodząc tam pozdrawiamy w milczeniu "Chinden" (świątynię Dojo) trzymając wyprostowane dłonie przy udach, ułożenie stóp jak przy Musubi - dachi, kłaniając się górną połową ciała, nisko pochylając głowę. Następnie należy wszystkich powitać głośnym "Oesh", co znaczy w tym przypadku "Pozdrawiam wszystkich". Zaraz potem należy podejść do nauczyciela - jeżeli jest już na Sali - i pozdrowić go w taki sam sposób. Na sygnał - początek zajęć - uczniowie (kohai) oraz starsi (sepami) ustawiają się po prawej stronie Oyamaprowadzącego trening. Najstarszy rangą (sepami) staje jako pierwszy, pozostali ustawiają się za nim według stopni zaawansowania. Następnie na komendę przyjmują pozycję "Zazen" ( siedząca na kolanach, pośladki na piętach, a zaciśnięte pięści na pachwinach, łokcie przy ciele), następnie prowadzący ceremonię głośno woła "Pokuso" ( zamknąć oczy ) tu następuje medytacja Zen czyli odprężenie umysłu i ciała. Na komendę "Pokuso - jame" otwieramy oczy, prowadzący podaje następne polecenie "Chinden - ni - rei" co oznacza ukłon w stronę świątyni. Tym samym zobowiązujemy się do pełnego zaangażowania podczas treningu. W momencie usłyszenia polecenia wykonujemy ukłon w przód z jednoczesnym podparciem rąk na obu pięściach przed sobą. Ważne jest, aby pośladki przywierały do pięt, a głowa była skierowana do przodu . Następnie nauczyciel obraca się twarzą do uczniów, po czym prowadzący ceremoniał woła "Shihan - ni - rei" jeśli nauczyciel posiada powyżej 5 Dan lub "Sensei - ni - rei" gdy nauczyciel posiada stopień do 4 Dan, wtedy wszyscy kłaniają się tak samo jak w przypadku opisanym powyżej dodając przy tym głośny okrzyk "Oesh". Po ceremonii oczekujemy na dalsze polecenia dotyczące treningu.

 

Oyama Do nauczyciela nigdy nie zwracamy się po imieniu, a jedynie "Shihan" lub "Sensei". Do sempai starszego rangą zwracamy się "Sempai np. Kowalski". W czasie treningu nie wolno opuszczać samowolnie sali ćwiczeń. Rozmawiając z nauczycielem przyjmujemy pozycję Fudo - dachi. Na uwagi kierowane przez nauczyciela odpowiadamy głośnym "Oesh". Przed i po każdym ćwiczeniu z partnerem należy ukłonić się. Wychodząc z sali ćwiczeń należy ustąpić miejsca starszemu stopniem, ta zasada obowiązuje w każdej sytuacji bez względu na miejsce. Karateki muszą być zawsze czyste i kompletne. Pas wolno nosić tylko zgodny z nadanym stopniem. Na karateki mogą być naszyte tylko emblematy Kyokushin-kai.

 

Noszenie podczas treningu zegarków, obrączek, kolczyków, łańcuszków itp. jest surowo zabronione. W ubraniach cywilnych w Dojo nie wolno przebywać nikomu z wyjątkiem osób zaproszonych lub nauczycieli powyżej 4 Dan. Bardzo ważnym aspektem etykiety Dojo jest higiena osobista a szczególnie wygląd zewnętrzny, obowiązują krótkie włosy oraz paznokcie. Palenie papierosów oraz spożywanie alkoholu na trenie całej szkoły jest surowo.

do góry strony


 
Copyright © 2006 Kyotex.pl Liczba odwiedzin: 577251