Sekcja Karate Kyokushin

Sekcja Siatkówka III Liga

Sekcja Siatkówka Kadeci

Program +55

Sekcja Badmintona

Sekcja Lekkiej Atletyki

Partnerzy klubuUrząd miasta Katowice

Katowicki Holding Węglowy


Historia klubu

 

Początki działalności Klubu datuje się na dzień 13 grudnia 1966 roku. W tym to dniu Prezydium Miejskiej Rady Narodowej - Wydział Spraw Wewnętrznych w Katowicach wydał decyzję o zarejestrowaniu Stowarzyszenia pod nazwą „CZARNI” Ognisko Krzewienia Kultury Fizycznej w Katowicach – Janów. Założycielami stowarzyszenia byli ówcześni pracownicy  Kopalni Węgla Kamiennego "Wieczorek"

Na przestrzeni lat Stowarzyszenie funkcjonowało w oparciu o bazę sportową kopalni. W skład infrastruktury sportowej wchodziła sala gimnastyczna przy DG2, otwarty basen kąpielowy, korty tenisowe oraz wyciąg narciarski w Jaworzu Nałężu k/o Bielska Białej.
Głównym celem działalności Stowarzyszenia była promocja rekreacji ruchowej wśród załogi kopalni ich rodzin oraz dzielnicy Janów i Nikiszowiec. Stowarzyszenie  było organizatorem wielu imprez rekreacyjno sportowych, zawodów sportowych, rajdów górskich, zlotów, obozów, festynów, akcji "Zima w mieście" oraz "Lato w mieście".

W ramach Stowarzyszenia na przestrzeni  lat działało wiele sekcji rekreacyjno sportowych, miedzy innymi siatkówki, koszykówki, piłki nożnej, kulturystyki, warcabowa, strzelecka, badmintona, samoobrony, joggingu oraz karate Kyokushin. Pod koniec lat osiemdziesiątych w wyniku reformy ustrojowej Ognisko utraciło dostęp do infrastruktury sportowej i w znaczący sposób musiało ograniczyć swoją działalność.

Dopiero w 1999 roku w wyniku zmian Statutowych dokonanych w trakcie Walnego Zebrania i przekształceniu Ogniska TKKF w Klub Rekreacyjno Sportowy, nastąpiła wyraźna poprawa i dalszy rozwój Klubu. Dzięki współpracy z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Katowicach, Klub uzyskał pierwsze dotacje na organizację imprez sportowo rekreacyjnych oraz szkolenie dzieci i młodzieży. Już w 2000 roku pozycja naszego Klubu była na tyle stabilna, że Polski Związek Karate powierzył nam organizację Mistrzostw Europy Seniorów w karate Kyokushin, które odbyły się w katowickim "Spodku". Pod honorowym patronatem Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego. W tym samym roku Klub wydzierżawił od K.W.K. "Wieczorek" sale gimnastyczną, w której prowadził działalność do 2007 roku.

Ostatnia dekada działalności Klubu to przede wszystkim dynamiczna kontynuacja celów, jakie zostały wytyczone u progu naszego powstania. Klub realizował szkolenie dzieci i młodzieży w takich dyscyplinach sportu jak piłka nożna,  karate Kyokushin,  szermierka, badminton, modele RC, halowa piłka nożna, lekkoatletyka oraz program +55. Na stałe wpisały się w kalendarz imprez naszego miasta takie wydarzenia jak : Bezalkoholowa Impreza Środowiskowa pod nazwą „Powitanie Lata”, Festiwal Piosenki Harcerskiej i Turystycznej, Akcja „Zima i Lato w mieście” oraz organizacja zimowych i letnich obozów rekreacyjno – sportowych.

W najnowszej historii naszego Klubu należy odnotować powołanie w 2010 roku Sekcji Siatkówki Męskiej, która z powodzeniem prowadzi rozgrywki w III lidze Okręgowej.

do góry strony


 
Copyright © 2006 Kyotex.pl Liczba odwiedzin: 582338